V jaké osobě mám knihu psát?

21. března 2010 v 16:20 | Christine
e2
Tohle záleží na jednotlivých spisovatelech/kách a jejich stylu. Někdo upřednostňuje psát ve třetí osobě - což je skoro většina spisovatelů a někdo zase má radši první osobu, nebo-li psát rovnou za hlavního hrdinu/ku. Christoper Paolini, J. K. Rowlingová ... = Třetí osoba, Patrick Carman = První osoba. Také záleží na každého slovní zásobě - mohlo by se také stát, že budete psát v první osobě a věčně se budete opakovat (Jsem ...), nebo se Vám může stát to samé i ve třetí osobě (Jsme)! Také je dobré zjistit si, jak popisujete okolí a místo, kde se zrovna vaše postava nachází, jak vyjadřujete pocity, především je dobré si zjistit, v jakém čase chte psát ... - to vše je důležité, aby jste psali to, co chcete a aby to nějak vypadalo!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lennroe Lennroe | Web | 17. dubna 2010 v 12:30 | Reagovat

První osoba dokáže udělat děj napínavější, ael je taky troch unaáročnější. Třetí je nejběžnější a asi i nejlepší. nejvšestranější, protože nechává prostor pro různé psí kusy, jako je prolínání myšlenkových pochodů atd.
Je trochu škoda že jsi úplně opoměla druhou osobu a množné číslo. Je to sice hodně vzácné, ale jde to. A může to být opravdu zajímavé, když autor umí takové věci používat.

PS: co takhle změnit barvu písma komentářů (a možná i článků) Na bílou. možná by pár lidí ocenilo, kdyby nemuseli text před přečtením označovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.